Z czego buduje się kominy wentylacyjne?Polskie prawo, a także podstawowe zasady budowlane narzucają na inwestorów pewne obowiązki. Muszą oni dopasować budynki do określonych norm przyjętych w budownictwie. Dotyczy to między innymi budowy kominów i przewodów wentylacyjnych.

Takowe kominy muszą być uwzględniane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach przemysłowych. Kominy w Lublinie, a także innych dużych miastach często buduje się w nowoczesnej technologii, czyli jako kominy systemowe. Aktualnie stosuje się je w większości nowych inwestycji. Tego typu konstrukcje powstają z odpowiedni dopasowanych pustaków, co pozwala na szybkie i łatwe przeprowadzenie prac budowlanych.

Jakie są wymiary pustaków wentylacyjnych?

Koncepcja kominów systemowych polega na budowie kominów z pustaków, które w przekroju mają otwory na przewody kominowe lub wentylacyjne. Pustaki wentylacyjne występują w różnych wymiarach, przez co można je łatwo dopasować do każdego budynku. Najmniejsze z nich tworzą pojedynczy otwór wentylacyjny, zaś większe posiadają nawet kilka otworów. Niektóre modele pustaków mają również zróżnicowane kształty. Po postawieniu komina mogą one mieć wewnątrz przestrzeń o przekroju okrągłej rury, jak i o przekroju prostokąta, przez co można w środku zamontować dedykowane do kominów systemowych rury wykonane z odpowiednich stopów stali lub tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są pustaki wentylacyjne, które zazwyczaj mają od około dwudziestu do aż kilkudziesięciu centymetrów długości. Na wysokość zaś mają wymiar podobny do klasycznych pustaków.