Szybkie wzmocnienie gruntu pomocne w wielu sytuacjachKonieczność wzmocnienia podłoża pojawia się w wielu okolicznościach. Prace budowlane, rozbudowy, wzmocnienia fundamentów różnych obiektów wymagają zastosowania skutecznych i dopasowanych do otoczenia technik. Istnieje wiele rozwiązań, które sprawdzają się w przypadku wymienionych działań. Wybór optymalnej opcji stanowi gwarancję właściwego przebiegu prac oraz bezpieczeństwa.

Skuteczny jet grouting – różne zastosowania

Jedną z najbardziej popularnych metod wzmocnienia podłoża jest tak zwany jet grouting. Polega na zamieszaniu gruntu z wprowadzoną mieszanką, na przykład cementową, ale nie tylko. Zaczyn dostaje się do podłoża przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, czyli żerdzi, która najpierw zostaje wwiercona wgłąb terenu, a następnie, w trakcie wyciągania tego elementu, wykonywana jest iniekcja przygotowanego materiału. Pozwala to w dużym stopniu wzmocnić grunt, tworząc rozmaite formy, w tym płyty, pale czy tarcze. Prędkość wyciągania żerdzi bądź ciśnienie to parametry, które można dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb. Tego typu sposób wzmocnienia podłoża jest wykorzystywany na przykład do wzmacniania fundamentów istniejących już obiektów, do tworzenia zabezpieczeń ścian w trakcie wykopów, do wykonywania uszczelnień, przesłon przeciwfiltracyjnych i nie tylko.

Wiele zalet metody

Oczywiście prawidłowy dobór sposobu umacniania terenu zależy od kilku aspektów. W przypadku wspomnianej metody istnieje wiele zalet. Można się na nią zdecydować w przypadku różnorodnych gruntów, co na pewno ma duże znaczenie. Poza tym jest to rozwiązanie stosowane nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale też w odniesieniu do istniejących już budynków. Wspomniany szeroki zakres brył, jakie mogą powstać w trakcie iniekcji, to kolejny aspekt, który przemawia za skorzystaniem z tej metody. Krótki czas wykonania prac również odgrywa istotną rolę w przypadku wielu budowlanych działań. W tej sytuacji nie trzeba korzystać z bardzo ciężkiego i dużego sprzętu, a jet grouting jest przy tym bardzo wydajną metodą. Unika się też wibracji.