Różnice pomiędzy kominem zewnętrznym a tradycyjnymBudując komin, ma się dwie możliwości konstrukcyjne. Podjęcie decyzji o tym, jaki komin znajdzie się w budynku, musi nastąpić już na etapie projektowania, więc warto się nad tym dobrze zastanowić. Decyzja ta będzie miała duże znacznie w późniejszej eksploatacji komina, a także wpłynie istotnie na harmonogram prac budowlanych.

Pierwszą z opcji są klasyczne kominy murowane z cegły lub pustaków kominowych. Klasyczne budowanie kominów aktualnie jest coraz rzadziej stosowane ze względu na niską wydajność, która wiąże się z dużym zużyciem materiałów, a także ze sporą ilością pracy, którą trzeba poświęcić na wymurowanie komina. Pustaki kominowe pozwalają na oszczędzenie na materiałach, które są co prawda nieco droższe, ale wykorzystuje się ich o wiele mniej. Ponadto znaczną zaletą jest to, że prace budowlane przebiegają o wiele szybciej, co obniża koszty robocizny. Tego typu komin trzeba jednak zaplanować wewnątrz bryły budynku, co zabierze dużą ilość miejsca w jednym z pomieszczeń lub uwzględnić komin za zewnątrz, co znacznie zwiększy bryłę budynku. Używając do tego dedykowanych pustaków kominowych, można jednak oszczędzić sporo miejsca w stosunku do klasycznych kominów murowanych.

Kominy zewnętrzne, jako alternatywa dla zwykłych kominów

O wiele więcej miejsca można jednak oszczędzić, gdy zastosuje się komin zewnętrzny. Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, a polega ono na wyprowadzeniu samego przewodu kominowego na zewnątrz budynku, co tylko nieznacznie zwiększa bryłę budynku. Takie systemy kominowe są specjalnie przystosowane do tego, by można było je zamontować na zewnątrz bez żadnej obudowy. Zbudowane są z rur jak klasyczny komin, z tym że bez dodatkowej obudowy. Kończą się również nasadą kominową, która jest podobna do tych, które są montowane na tradycyjnych kominach. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które szukają rozwiązania, które zminimalizowałoby ilość zajmowanego przez komin miejsca.