Pustaki kominowe – informacje w pigułceJeżeli (tak jak kiedyś ja) nie miałeś zielonego pojęcia o budowie komina i chciałbyś zasięgnąć rzetelnych informacji na ten temat, zapraszam Cię do zapoznania się z tym artykułem. W prosty sposób postaram się przedstawić Ci najważniejsze dane dotyczące pustaków wentylacyjnych, a także ich cenę oraz wymiary.

Co to jest pustak kominowy?

Pustaki kominowe to nic innego jak zewnętrza obudowa Twojego komina. Stanowią istny pancerz chroniący system kominowy znajdujący się wewnątrz. Dzięki pustakom kominowym instalacja chroniona jest przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi – np. deszczem czy śniegiem, które nie tylko mogą zaburzyć odprowadzanie dymu z komina, ale także uszkodzić sam system, doprowadzając do jego korozji. Pustaki wentylacyjne ceramiczne charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. Służą one do budowy kanałów wentylacyjnych. Należy jednak uważać – mimo że są bardzo wytrzymałe, po opuszczeniu mogą się lekko obić. Utrata nawet kilku niewielkich kawałków pustaka wentylacyjnego ceramicznego może odbić się na jego wytrzymałości i praktyczności podczas tworzenia kolejnych kanałów wentylacyjnych.

Mnogość cen i wymiarów

Cena pustaków wentylacyjnych oscyluje w granicach od około 3 zł do około 4,5 złotych za sztukę. To bardzo dogodna cena w stosunku do jakości tych materiałów budowlanych. Co więcej, wymiary pustaków wentylacyjnych różnią się znacząco. Wszystko po to, żeby sprostać wymaganiom szerokiej gamy klienteli. Dostępne są formy prostokątne, kwadratowe czy o zaokrąglonych krawędziach. Podczas zakupu pustaków kominowych zwróć uwagę, czy podany koszt to cena za jeden pustak, czy może za dziesięć. Lepiej, żeby nie zaskoczyła Cię dostawa pustaków wentylacyjnych ceramicznych godna budowy trzech kominów zamiast jednego lub odwrotnie – przyjazd jedynie połowy produktów, które chciałeś zamówić. Sprawdź także towar przy odbiorze – czy nie jest uszkodzony bądź czy czegoś nie brakuje i potwierdź to z dostawcą, podpisując odpowiednie dokumenty.