O tym, co łączy wszystkie polskie miastaNie da się ukryć, że każde miasto w Polsce się od siebie różni. Jednak jest coś, co łączy wszystkie polskie miasta. Wspólną cechą są kominy. Niezależnie czy są to systemy kominowe w Gdańsku, systemy kominowe w Warszawie, systemy kominowe we Wrocławiu, systemy kominowe w Krakowie czy systemy kominowe w Poznaniu, gdyż komin to komin. Nie ma domu, innego budynku prywatnego czy publicznego bez komina. Pełni on niezwykle ważną funkcję między innymi jako system wentylacyjny. Dostarcza świeże powietrze i odpowiada za usuwanie szkodliwego dymu oraz gazu szczególnie w fabrykach. Dlatego powinniśmy go szanować i dbać o regularne czyszczenie, przynajmniej na początku i pod koniec sezonu grzewczego.

Komin jako symbol

Wielu z nas, a szczególnie dzieciom komin kojarzy się głównie z Mikołajem, który co roku, w grudniu przychodzi do dzieci z prezentami. Komin występuje również w wielu baśniach i powieściach. W legendach poprzez komin często dochodzi do kontaktu duchów i demonów. Jest to również portal dla innych światów i wymiarów. Inne powieści głoszą, że czarownice, które udają się na polowanie i nocne wyprawy opuszczają swoje chałupy przez komin. Komin co nie powinno nas dziwić, jest również wiązany z ogniskiem i ciepłem domowym. Kojarzy nam się z rodzinną, ciepłą atmosferą i to jest najprawdopodobniej najważniejsze skojarzenie. Wywołuje w nas sentyment, przywraca wspomnienia i sprawia, że robi nam się ciepło na sercu.

Komin w sztuce

Komin w sztuce występuje niezmiernie często. Pojawia się na wielu obrazach znanych i szanowanych artystów. Później możemy te dzieła sztuki obserwować w galeriach sztuki. Coraz częściej, lecz wciąż rzadko komin pojawia się w sztuce współczesnej, której jest więcej i więcej. Mimo wszystko komin najczęściej obserwujemy na pracach najmłodszych artystów. Każdy przyzna, że w dzieciństwie na rysunkach szkolnych nie mogło zabraknąć domu z kominem, budy dla psa i drewnianego płotu z zieloną trawką.