Nasady kominowe to urządzenia montowane na szczycie komina w celu usprawnienia działania instalacji wentylacji grawitacyjnej.
Zalety:
Stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych
Zapobieganie powstawania ciągu wstecznego
Odstraszanie ptactwa przed budowaniem gniazd w kominach
Ochrona przed fenami – opadającymi wiatrami
Rodzaje nasad:
Ze względu na zasadę działania, przeznaczenie i wydajność nasady kominowe zostały podzielone na 3 grupy:
Stałe
Samonastawne
Obrotowe
Nasady kominowe stałe – nie zmieniają swojego położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym. Uzależnienie od kierunku wiejącego wiatru wpływa na ich niska wydajność. Zaletą jest cena i łatwa konstrukcja. Swoje zastosowanie znajdują na zakończeniach przewodów wentylacyjnych i spalinowych gazowych.
Nasady kominowe samonastawne – ustawiają się zgodnie z wiejącym wiatrem, osłaniając wylot przewodu kominowego. Zastosowanie znajdują w montażu na przewodach wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.
Nasady kominowe obrotowe – działają dzięki głowicy wprawianej w ruch obrotowy przez wiatr. W tym typie wykorzystywana jest zasada podciśnienia, który tworzy się w przewodzie kominowym. Zastosowanie znalazły nawet na przewodach wentylacyjnych.
Wadą wszystkich wymienionych powyżej urządzeń jest uzależnienie od warunków atmosferycznych. Jeśli nie będzie wiatru, nie wytworzy się podciśnienie i nasada nie będzie spełniała swojej pracy. Alternatywą może okazać się urządzenie hybrydowe – składa się z nasady obrotowej i silnika, który przy braku wiatru będzie wprowadzał ją w ruch.
Gdzie trzeba montować nasady kominowe?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r., nasady kominowe muszą być stosowane na przewodach dymowych i spalinowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem. II obejmuje pas nadmorski a III górski. Stąd np. kominy w Szczecinie i Gdańsku powinny być wyposażone w nasady. Zobacz więcej na https://www.firend.pl/blog/jak-wlasciwie-dobrac-nasady-kominowe.html