Kominek – serce domu. W dawnych czasach stanowiło miejsce do przygotowywania potraw oraz głównie ogrzewało dom. Obecnie to przede wszystkim piękna aranżacja wnętrza. Instalacja ta nadal, tak samo, jak i wieki temu, może pełnić funkcje ogrzewania pomieszczeń.
Rodzaje
Kominki otwarte – do ich budowy używa się cegły ceramicznej albo przepięknie prezentującego się piaskowca. Serce kominka buduje się z cegły ceramicznej lub szamotowej, odpornych na wysokie temperatury. Dzięki różnorodności materiałów tj. marmur, granit, kryształy, drewno czy kafle ceramiczne kominek może stanowić arcydzieło. Otwarty typ przewodu kominowego ingeruje ogromne straty ciepła, stąd zazwyczaj są one jedynie elementem wystroju. Zaleca się stosowanie ekranu z szyby, który będzie osłaniał przed rozprzestrzenianiem się iskier czy wypalonego drewna.
Kominki zamknięte – są bardziej bezpieczne, mogą stanowić główne źródło ciepła w domu. Mogą współpracować z powietrznym systemem ogrzewania lub w przypadku kominków z płaszczem wodnym, z wodną instalacją centralnego ogrzewania w ten sposób docieplając cały dom.
Kominki wolnostojące typu koza – dostępne w różnych rozmiarach stanowi dobrą alternatywę dla kominka wbudowanego w ścianę. Ogranicza remont, burzenie ścian czy przebudowę całego pomieszczenia.
Ile kosztują kominki ?
Wszystko zależy od typu paliwa wykorzystywanego oraz tego czy będzie wymagana instalacja kominowa. Ceny modeli wolnostojących to około 500 – 1500 zł. Kominki do zabudowie w ścianie to wydatek rzędu 6000 – 40000 zł.
Instalacja
Kominek może być podłączony pod instalację już zamontowaną w domu. Do fachowca wykonującego pracę należy wówczas wykucie otworu do instalacji kominowo – wentylacyjnej. Wymaga to ogromnej przebudowy i remontu. Chyba że na pomysł o komiku wpadliśmy w trakcie projektowania domu. Alternatywą dla kucia ścian i remontu jest zastosowanie komina zewnętrznego. Budowany zazwyczaj z miedzi, stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych albo, wyjątkowo rzadko, z ceramiki.