Komin z pustaków ceramicznych, czy komin stalowy?Budując obiekt mieszkalny lub budynek gospodarczy, czy przemysłowy jedną z podstawowych rzeczy łączących wszystkie projekty jest obecność komina. Kominy buduje się, aby umiejscowić w nich przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieców służących do ogrzewania budynku lub z pieców przemysłowych.

W innym wariancie kominy wykorzystuje się do tworzenia przewodów wentylacyjnych, które obowiązkowo powinny znaleźć się w większości rodzajów budynków, co jest warunkowane przepisami polskiego prawa budowlanego. Budując budynek, można zastosować kominy tradycyjne, jak i kominy zewnętrzne. Budując tradycyjny komin, nie trzeba jednak murować go w klasyczny sposób, a wystarczy zaopatrzyć się w specjalne systemy kominowe. Cena pustaków ceramicznych, z których buduje się kominy tego typu, jest nieco wyższa niż klasycznych pustaków, ale finalnie koszt budowy takiego komina i tak jest niższy ze względu na to, że takie pustaki są odpowiednio dopasowane do tego rodzaju konstrukcji.

Dodatkową zaletą jest to, że do kominów bazujących na pustakach ceramicznych kominowych wykorzystuje się znacznie mniej materiałów, co samo w sobie daje spore oszczędności, a ponadto sam komin zajmuje mniej miejsca, co jest pozytywne pod kątem planowania wnętrza budynku.

Kominy stalowe jako alternatywa dla murowanych

Poza kominami murowanymi można zdecydować się na innowacyjne kominy stalowe. Są to systemy kominowe, które można wykorzystać zarówno w istniejących przewodach kominowych lub wentylacyjnych, jak i w formie samodzielnych konstrukcji. Są one tak zaprojektowane, aby można je było zamontować zewnątrz budynku, przez co oszczędza się bardzo dużo miejsca, a ponadto nie trzeba przeprowadzać zaawansowanych prac budowlanych. Sam montaż kominów stalowych jest bardzo łatwy i można go przeprowadzić nawet samodzielnie bez pomocy wykwalifikowanych ekip budowlanych. Tego typu rozwiązanie niekiedy może okazać się dużo tańsze niż murowanie komina z pustaków lub cegły.