Komin – jaki wybrać? Komin jako fundament budynkuKomin to pionowa konstrukcja budowlana. Stanowi jeden z najważniejszych elementów budynku, umożliwiający przenoszenie wymienianego powietrza z budynku bądź spalin z instalacji grzewczej. Z tego względu zostały podzielone na kominy spalinowe – odprowadzają spaliny z paleniska opalanego paliwem płynnym i gazem, kominy dymowe – odprowadzają spaliny z palenisk zajmowanych przez stałe paliwo oraz kominy wentylacyjne. Rodzaje kominów możemy podzielić na wolnostojące oraz wbudowane. Te pierwsze buduje się z prefabrykowanych kształtek. Drugie natomiast to kominy budowane wewnątrz budynków. Do ich wykonania wykorzystuje się cegłę ceramiczną najczęściej lub stal szlachetną.

Czym kierować się przy wyborze?

Na wybór komina spalinowego zasadniczy wpływ ma typ ogrzewania zastosowany w domu. Innymi składowymi są cena i fachowcy, producenci kominów w okolicy.

Jeśli w domu został zamontowany kocioł na drewno, węgiel, koks wymaga to podłączenia instalacji pod komin dymowy, by właściwie zostały odprowadzane dym i sadze. Żeby nie doszło do zapalenia się sadzy w kominie, materiał musi być żaroodporny. Najlepiej w tej roli sprawdzą się kominy murowane. Z kolei kotły na gaz i olej wymagają instalacji kominów spalinowych, wyprodukowanych z kwasoodpornych materiałów, które będą odprowadzały związki gazowe oraz parę wodną.

Murowany czy gotowy?

Komin gotowy, czyli prefabrykowany może być zamontowany jako oddzielny przewód kominowy, ale tez jako część ściany. Jego montaż jest ekspresowy i niewyobrażalnie prosty. Wszystkie elementy kominowe pasują do siebie jak klocki. Co najważniejsze komin działa prawidłowo od zaraz, ponieważ jest kompletnie wyposażony we wszystkie potrzebne otwory i przyłącza. Wadą jest cena, która czasem onieśmiela.

Komin murowany jest już dość skomplikowaną rzeczą do wykonania i realizacją jej powinien zająć się fachowiec. Nie można pozwolić sobie na nieszczelności, powierzchnia materiałów musi być wysokiej jakości, by odprowadzanie dymu było bezpieczne i nie powodowało osadzania się sadzy na ścianach cegieł.