Jak zbudować przewód wentylacyjny w budynku?Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych, a także lokali użytkowych lub przemysłowych są przewody wentylacyjne. Kiedyś budowało się je, tak jak tradycyjne kominy, co aktualnie nie jest już stosowane.

Do budowy kominów służących za przewody wentylacyjne wykorzystuje się pustaki wentylacyjne, które tworzą kominy systemowe. Mogą to być kominy ceramiczne, jednak istnieje także możliwość zastąpienia ich gotowymi kominami stalowymi. Kominy stalowe różnią się od ceramicznych tym, że zazwyczaj wyprowadzane są całkowicie na zewnątrz i nie ma konieczności dodatkowego obudowywania ich.

Dlaczego warto wykorzystać kominy systemowe?

Budując komin z pustaków wentylacyjnych, można zdecydowanie skrócić czas potrzebny na wykonanie prac budowlanych. Jest to także rozwiązanie optymalne z takie powodu, że kominy wentylacyjne nie mają bardzo zaawansowanych wymagań dotyczących wytrzymałości, co pozwala na łatwe skonstruowanie komina, który będzie spełniał swoje funkcje, a także co istotne spełniał wymogi polskiego prawa budowlanego, a jednocześnie pozwoli na oszczędzenie znacznej ilości pieniędzy oraz duże ilości miejsca wewnątrz bryły budynku. Kominy systemowe są konstrukcjami lekkimi, które można łatwiej umiejscowić w dowolnym miejscu budynku, gdyż przez to, że zajmują relatywnie mało miejsca, architekci mogą je łatwiej uwzględnić w planie budynku, nie mają problemów z ingerowaniem w ściany nośne.