Eko kominyWielu z nas budując dom, powinno zadać sobie pytanie, jaki powinien być komin. Najlepiej jak komin ogranicza emisję szkodliwych pyłów. Okazuje się, że za emisję szkodliwych gazów i pyłów odpowiedzialne są właśnie nasze domowe kominy. Wielu ludzi korzysta ze starych ceglanych kominów, a także niskiej klasy kotłów. Wszystko to prowadzi do powstania smogu. Wielu z nas przede wszystkim zwraca uwagę na cenę pustaków kominowych lub cenę systemów kominowych, zamiast kierować się tym, co jest dobre dla środowiska, a przez to dla nas.

Walka ze smogiem

Jak było powiedziane, aktualne statystyki pokazują, że główną przyczyną emisji trujących spalin do atmosfery są gospodarstwa domowe. Utrzymuje się to już od dłuższego czasu i stale rośnie. Przedsięwzięte badania są szczególnie modne w ostatnim czasie ze względu na rosnące zainteresowanie ochroną środowiska. Aby się do tego przyczynić, należy zadbać o instalację nowoczesnego kotła do komina.

Czym właściwie jest ten smog?

Jest to nic innego jak zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Do zanieczyszczenia powietrza dojdzie, gdy smog, czyli szkodliwe związki chemiczne dostaną się do atmosfery. Należą do nich tlenki siarki, tlenki azotu oraz inne substancje stałe. Zanieczyszczenia te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie wpływ na układ oddechowy, ale i działanie alergizujące. Najbardziej będą narażone osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Smog może powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli czy też niewydolności oddechowej i krwionośnej. Z wyjątkiem tego szkodliwe działanie smogu znajduje również odbicie na innych układach organizmu, a także zwiększona zapadalność na nowotwory. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, czyli: smog londyński oraz smog typu Los Angeles. Smogi te różnią się od siebie na podstawie zawartości poszczególnych gazów.