Domy parterowe – o czym należy pamiętać przy jego budowie?Gabaryty, kompaktowe rozmiary, integralność z ogrodem – to wiele argumentów, które przemawiają za wybudowaniem domu parterowego. Niestety budowa domu jest dużym przedsięwzięciem oddziałującym na życie domowników przez wiele lat, dlatego wszystkie rozwiązania projektowe, muszą być przemyślane. W tym artykule poruszymy kilka trudnych dylematów. 

Jak dobrze zaprojektować dom parterowy z garażem?

Dom parterowy w rzucie powinien nawiązywać do kształtu zakupionej działki. To pozwoli wycisnąć cały potencjał przestrzenny z terenu. Jeśli zakupiliśmy niezbyt dużą posesję o kształcie prostokąta i kwadratu to najlepiej wybudować dom parterowy z garażem o analogicznym kształcie. Rzut domu, który będzie regularny oraz zwarty pozwoli na racjonalne wykorzystanie powierzchni i stworzenie ciągów komunikacyjnych dostosowanych do potrzeb.

Jeśli dysponujemy dużą rozłożystą działką, to wtedy możemy zaczerpnąć rozwiązania architektoniczne, jakie prezentują nowoczesne domy parterowe do 120m2. Jednak rozłożysty teren będzie wymagał zaprojektowania nieco bardziej skomplikowanego układu ścieżek komunikacyjnych. Na ogół przyjmuje się, że wejście do domu powinno być usytuowane geometrycznie na środku domu jednorodzinnego. W ten sposób ograniczymy konieczność powstawania wielu ciągów komunikacyjnych. 

Dom parterowy z garażem a wielkość działki

Podjęcie decyzji o budowie domu parterowego musi być świadome. Chodzi o to, żeby sobie zdawać sprawę z pewnych zalet takiej konstrukcji, ale też pewnych ograniczeń, głównie przestrzennych wynikających z braku poddasza lub wyższej kondygnacji. Nowoczesne domy parterowe do 120m2 zmieszczą się na niewielkiej działce, jeśli projekt będzie dobrze przemyślany przez architekta. 

Dom parterowy z garażem cechujący się większą powierzchnią i funkcjonalnością będzie potrzebował większej działki podobnie jak konstrukcje dwukondygnacyjne. Gabaryty, a także powierzchnia domu przeważnie jest uzależniona od wielkości i kształtu działki. Dlatego w przypadku działki wąskiej nie zaleca się realizację domu parterowego, ponieważ obiekt musiałby być wąski i długi, co może powodować obniżenie komfortu i jakości życia. 

Tagi: ,