Dlaczego warto postawić na dom z keramzytu w Krakowie?


domy z keramzytu w Krakowie

Ceny nieruchomości, jak wszyscy zapewne doskonale wiemy, nie należą do szczególnie przystępnych. Dotyczy to w szczególności domów jednorodzinnych, budowanych na terenie dużych miast. Wielu Polaków nie rezygnuje jednak z marzeń, decydując się tym samym na ponoszenie ogromnych kosztów, związanych zarówno z wkładem własnym, jak i wieloletnim spłacaniem kredytów. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej możemy zetknąć się z pojęciem domów z keramzytu, popularnych ostatnimi czasy w Krakowie. Nowatorski budulec, stanowiący zamiennik tradycyjnej cegły, nierzadko jest bowiem uznawany za znacznie skuteczniejszy i tańszy, czyniąc tym samym posiadanie własnego domu ideą znacznie przystępniejszą. W niniejszym artykule opowiemy o zaletach tego niezwykle popularnego rozwiązania.

Zalety keramzytu

Keramzyt to nowatorski materiał, przypominający niewielkie, gliniane kulki. Wykorzystuje się go przede wszystkim w ogrodnictwie, w celu krycia gruntów w pobliżu krzewów oraz rabat kwiatowych. Keramzyt pozyskuje się wskutek opalania mieszaniny łupków i gliny w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Uzyskane kuleczki są następnie pokrywane wysokiej klasy osłoną ceramiczną. Dzięki temu, ściany budynku odznaczają się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. W efekcie, osoby, przebywające wewnątrz keramzytowego domu, mogą więc cieszyć się spokojem oraz ciepłem, a co za tym idzie – także i niższymi opłatami. Budulec ten jest przy tym niezwykle wytrzymały na działanie ekstremalnie niskich oraz wysokich temperatur. Jego obojętność chemiczna sprawia z kolei, że nie rozwijają się na nim grzyby i pleśnie, zaś gryzonie i owady nie są w stanie uwić w nim sobie gniazd. Zalety te sprawiają, że domy keramzytowe to znakomite rozwiązanie dla osób, zmagających się z różnego rodzaju alergiami.

Wysoka jakość, niska cena

Zdziwi się ten, kto uważa, że domy z keramzytu, dostępne w Krakowie, to tylko tańsze rozwiązanie o niższej trwałości, w porównaniu z budynkami murowanymi. Budulec ten jest bowiem niezwykle tani, ponieważ nie ma tu konieczności wykorzystywania go w tak dużych ilościach, co w przypadku konwencjonalnych obiektów z cegły. Keramzyt jest przy tym bardzo lekki, dzięki czemu fundamenty domu nie wymagają użycia zbyt wielu elementów zbrojeniowych. Dzięki temu, wymagane materiały mogą zostać dowiezione na miejsce budowy podczas pojedynczej dostawy, co również ma pozytywny wpływ na koszty inwestycji. A ponieważ praca z keramzytem jest tak prosta, prace budowlane może przeprowadzić tu jedna, doświadczona ekipa.

Własny dom od zaraz

Planując wybudowanie domu z keramzytu w Krakowie, otrzymujemy również gwarancję, że nasz projekt zostanie zrealizowany w rekordowo szybkim czasie. Jak wspominaliśmy powyżej, obiekty keramzytowe zapewniają ekipie budowlanej sprawną pracę, nawet podczas stawiania piętrowego, dużego domu. W efekcie, na zakończenie prac czeka się tu zaledwie kilka tygodni, nie dłużej, niż trzy miesiące. Biorąc pod uwagę, że domy murowane są budowane przynajmniej rok, czyni to budynki keramzytowe niezwykle przystępnym, korzystnym rozwiązaniem. Niewątpliwym atutem jest tu również ergonomiczna eksploatacja. Jak zauważają eksperci, domy z keramzytu są nawet o 70 procent tańsze w utrzymaniu, niż ich ceglane odpowiedniki.