Czy opłaca się zdecydować na system kominowy?Inwestorzy, którzy budują domy jednorodzinne lub inne budynki, mają do dyspozycji bardzo wiele ciekawych technologicznie rozwiązań, które znacząco ułatwiają prowadzenie prac budowlanych. Dotyczy to między innymi budowy kominów, które aktualnie są zazwyczaj budowane z wykorzystaniem gotowych systemów kominowych, a nie w tradycyjny sposób.

Powodem tego, że takie rozwiązanie wyparło tradycyjne metody, jest głównie możliwość oszczędzenia czasu, a także obniżenie kosztów. Wiąże się to zarówno z kosztami pracy, jak i cenami samych prefabrykatów. Ceny pustaków kominowych oscylują wokół kilkunastu złotych, co sprawia, że są niewiele droższe od klasycznych, ale pozwalają na optymalne wykorzystanie, co sprawia, że finalnie bardziej opłaca się zdecydować na właśnie to rozwiązanie. Dokładne ceny pustaków kominowych trudno określić, gdyż jest to zależne od wielkości pustaków, a także tego, jaką konstrukcję posiadają. Mogą one mieć miejsce na przewody spalinowe, a także dodatkowe miejsce na przewody wentylacyjne. Ceny gotowych systemów kominowych okazują się ostatecznie dużo tańsze, zwłaszcza gdy dotyczy to dużych inwestycji.

Producenci kominów – jaki system kominowy wybrać?

Na rynku znajduje się wielu producentów kominów. Należy jednak bazować na uznanych firmach, które cieszą się dobrymi opiniami klientów. Jest to istotne, gdyż trwałość komina zależy w dużej mierze od jakości wykorzystanych materiałów. Ceramika kominowa wysokiej jakości, która jest wykorzystywana do budowy systemów kominowych, może mieć wysoką cenę, jednak ostatecznie i tak koszty są niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, a jakość użytych materiałów sprawia, że takie kominy nie ustępują trwałością klasycznym kominom murowanym.

Ceny gotowych systemów kominowych zaczynają się już od nieco ponad tysiąca złotych, za same materiału, które pozwalają na łatwe i samodzielne wybudowanie komina. Nawet biorąc pod uwagę koszty robocizny, ceny są bardzo atrakcyjne dla klientów.