Co sprawia, że warto postawić na nowoczesne kotły elektrodowe?Odpowiednio dobrane komponenty instalacji grzewczej to kwestia, o której powinien pamiętać każdy właściciel budynku, zarówno mieszkalnego, jak i publicznego. Opcji mamy tu obecnie naprawdę mnóstwo, co nierzadko stanowi jednak spore utrudnienie dla osób nieobeznanych z tematem, planujących chociażby zakup nowego domu. Jednym z najciekawszych rozwiązań, dostępnych obecnie na rynku, jest właśnie piec elektrodowy, nazywany także kotłem elektrodowym. Urządzenie to odznacza się bowiem znakomitą efektywnością, połączoną z energooszczędnością, tak bardzo istotną w czasach rosnących cen. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć na jego temat.

 

Charakterystyka działania pieców elektrodowych

 

Piec elektrodowy to urządzenie, przeznaczone do podgrzewania wody. Opiera się ono na procesie chemicznym, zwanym elektrolizą soli. To właśnie dzięki niemu, możliwe jest bowiem uwolnienie dużych pokładów energii cieplnej. Pomimo swojego ogólnego zaawansowania, kotły elektrodowe nie należą jednak do urządzeń szczególnie skomplikowanych konstrukcyjnie. Wręcz przeciwnie – większość modeli, dostępnych na polskim rynku, składa się bowiem z metalowych rurek pokrytych poliamidem, pełniącym rolę izolatora. Dodatkowo, nowoczesne piece tego typu posiadają intuicyjne systemy sterowania, obsługiwane zarówno manualnie, jak i zdalnie. Standardowymi elementami wyposażenia kotła elektrodowego są także jednostka rozruchowa oraz zabezpieczenia przed przepięciami.

 

Największe zalety kotłów elektrodowych

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zakup pieca elektrodowego. Pierwszym z nich jest bezemisyjność, gwarantująca absolutny brak szkodliwych spalin, uwalnianych do atmosfery. Urządzenia te odznaczają się również niedrogą eksploatacją, a także znakomitą wręcz efektywnością, sięgającą nawet 99,98 procent. Niewątpliwym atutem jest tu też szeroki zakres temperatur, aż do 85 stopni Celsjusza. Co więcej, kotły elektrodowe są urządzeniami o bardzo dużej elastyczności – mogą być one bowiem wykorzystywane do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Nic nie stoi tu również na przeszkodzie, aby zainstalować je w instalacjach już ukończonych. Nie musimy martwić się przy tym o dużą ilość zajmowanej przez nie przestrzeni – większość kotłów, dostępnych obecnie na rynku, odznacza się bowiem kompaktowymi wymiarami.